Pleksi Nedir?Pleksi Nedir?

Öncelikle size Pleksi ne demek ondan bahsetmek istiyorum. Uzun süredir Türkiye'ye yaygınlaşan ve git gide kullananların memnuniyetini kazanan pleksi dünya'nın her yerinde kullanılmaktadır.

 

Renkli ve renksiz olarak ikiye ayrılan plastik cam çeşitimizin türü saydam ve yarı saydamdır. Pleksiler kolay işlenilebilen ve kolaylıkla kesile bilen plastik camlardır. Dünya Piyasasında geneline bakıldığında 1.5-2.5mm kalınlığını geçmemektedir. Peki bu Pleksiler nasıl oluyorda eritiliyor hemen onuda sizlere açıklamak istiyorum. 90°c ve 115°c etüvde makinasında ısıtılarak yumuşatılır ve şekillendirilir. Isıtılmış cismin dayanıklılık oranı camdan daha yüksektir ve hafiftir. Ancak daha önce yanmanın etkisiyle şekil aldığı için yanmaya karşı çokta fazla dirayetli değildir. Pleksiglas ısıtıldıktan sonra gerekirse kalıplarla istenilen şekle sokulabilir.

 

Bir sonraki makalem de sizlere pleksi lazer kesim bahsedeceğim. Işık geçirgenliği yüksek ve darbelere karşı dayanıkdır.Pleksiglas’ın ışık geçirgenliği cama oranla %92’dir. Darbelere karşı dayanıklılığı ise camda 6 kat daha fazladır. Keskin kenarlı değildir. Yaralanmalara sebep olmaz. Isı geçirgenliği camdan %20 daha azdır. (Döküm) Pleksiglas iklim şartlarına karşı dirençlidir.Opak, şeffaf ve floresan renklerde üretilir ve plastiklere oranla iklim şartlarına daha dirençlidir. Solmaz, kırılmaz. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılır.

Copyright © 2011 - 2021 Morpleksi Pleksi ve Pleksiglas İmalat Fabrikası pleksi