Günümüzde pleksi kutu özellikle plastikten yapılan ve her alanda kullanılan ürünlerdir. Ayrıca bu kutular pleksi ile birlikte renkli ve renksiz olmak üzeri iki çeşit halinde üretilirler. İçeriğinde yer alan pleksi malzeme birçok sektörde kullanılan ve çok sayıda ürünün hammaddesi olarak kullanılan ürünlerdir.

Özellikle her alanda kullanılan pleksiglas kutu ürünlerinde pleksi malzeme kullanılır.  Pleksi ürünlerin ve kutuların en önemli özelliği ısı geçirgenliğinin yüksek olmasıdır. Aynı zamanda bu şeffaf kutular içeriğinde yer alan pleksi ile darbelere karşı dayanıklı olarak avantajlıdırlar.

Özellikle pleksi kutu, pleksinin hammaddesi ile birlikte farklı sektörlerin kutu ihtiyaçlarında da tercih edilir. Aynı zamanda bu kutular; dekorasyon alanında, hediye ve alan süslemelerinde tercih edilir. Kozmetik ve diğer teşhir ürünlerinden hediyelik eşyalarda pleksiglas kutu kullanımı yaygındır. Pleksi kapak ürünleri de birlikte sıkça kullanılmaktadır.

Aynı zamanda günlük hayatta yer alan eşya, yiyecek ve bunun gibi ihtiyaçlar için çok geniş bir yelpazede kullanılır. Özellikle estetik tasarımlı plastik kutular kare şeklinde imal edilir. Bazı kutular dikdörtgen olabilir. Bu noktada pleksi yapımı için kolay işlenebilir olması önem arz etmektedir.

Tercihe göre pleksi kutu genişliği ve diğer özellikleri değişebilir. Birçok alanda kullanılan ve üretilen şeffaf kutular,  renkli ve renksiz olarak iki çeşit halinde imalatı yapılır. Özellikle camdan daha dayanıklı ve camdan daha hafif olması tercih nedenlerindedir.

Üretimlerinde kolay kesilebilen ve işlenebilen ürünler bu özellikleri ile pratik ürünlerdir. Aynı zamanda hafif ve dayanıklı olmasından her alanda yaygın olarak kullanılır.

Pleksiglas kutu aynı zamanda kuruyemişlik, pleksi vazo, pleksi seçim sandığı gibi çeşitleri vardır. Ayrıca pleksi anketlik, pleksi broşürlük, pleksi organizeler, pleksi yardım kutuları da diğer çeşitleridir. Özellikle büyük sergi veya ürün tanıtımı alanlarında pleksi fanuslar tercih edilir. Bu ürünler ayrıca sergileme vitrini veya şikâyet dilekçe kutusu süsleme ürünlerinin muhafazası ve duvar süsleri gibi birçok alanda kullanılır.

Pleksi kutu imalatında lazer kesim makinesiyle kolayca şekil verilebilir. Aynı zamanda, kutu formunda da kolaylıkla tasarlanabilen ürünlerdir. Buna istinaden pleksi kuruyemiş kapları olarak kullanımı yaygındır.