Günümüzde özellikle cam ile karıştırılan fanuslar aslında kırılması zor olan pleksi ile üretilen ürünlerdir. Pleksiglas maddesinden üretilen pleksi fanus olası bir kazaya karşı tüm ürünleri saklama ve koruma içeriklerine sahiptir. Aynı zamanda değerli eşyaların korunmasında fanuslar kullanılır. Bu fanusların pleksiglas olması alan içindeki sensörlerin rahatlıkla takılmasını sağlar. Ülkemizde genellikle tarihi eserler veya büyük heykeller bu pleski fanuslarda saklanır.

Bu fanuslar ayrıca spor kulüplerinin kupa törenlerin de tercih edilen ürünlerdir. Sürekli bu alanlar da genellikle kupaların cam fanusta saklanmamasında kullanılır. Genellikle spor veya diğer müsabakalar da plaketlerin de çoğunda da pleksi yapısı kullanılır. Ayrıca evlerde, işyerlerinde önemli olan eşyalar için cam pleksi fanuslar kullanılır. İşyerlerinde, evlerde kupalar, plaketler ve özel hediyeler bu fanuslarda saklanır. Temizlemesi kolay olan pleksiler özellikle sağlam yapısından dolayı da tercih edilir. Yine gözlük standları için de kullanılmaktadır.

Pleksi fanusun içeriğinde hammadde olarak kullanılan pleksinin avantajları oldukça fazladır. Bu ürünlerde özellikle belirli ısılarda şekil alma ve soğuma da dayanıklıdırlar. Buna istinaden imalat gerçekleştiği zaman fanusların aldığı ilk şekli koruma özelliği vardır. Bu noktada kullanılan pleksi bombe teknolojisi önemlidir. Bu özellik ile fanusların pleksi ile birlikte kaliteli olmasını sağlar. Tabi pleksi lazer işleminin de yardımı olmaktadır. Aynı zamanda fanusların içeriğinde pleksi reklam ürünleri, sergi kapakları ve kabartma malzemeleri ile birlikte kullanımı yaygındır.

Günümüzde pleksiden yapılmış çeşitli alanlar da kullanılan şeffaf fanus kullanımı oldukça yaygındır. Günlük hayatta bakkallardan büyük mağazalara, kafelerden dolmuşlara kadar fanuslar kullanılabilir. Kutu fanusların çeşitleri şunlardır; ahşap üzeri şeffaf kutu şeklinde fanuslar yaygındır. Ayrıca şeffaf kutu stand imalatı fanuslar, müze, sergi, düğün ve organizasyon fanusları özel üretimlerdir.

Özellikle ev hanımlarının da işinde avantaj sağlayan pleksi işleme ürünler birçok alanda kullanılır. Evlerde yiyecek saklanan birçok pleksi fanus kaplar vardır. Bu kapların yapımında da pleksi kullanılır. Bu fanuslar özellikle her ürünü koruyan ve dayanıklılık gösteren ürünlerdir. Pastaneler de özellikle pleksi ürünler kullanılır. Bu fanuslar ürünlerin taze kalmasını ve korunmasını sağlarlar.